İzmiri Planlıyorum

2014-2023 İzmir Bölge Planı için Vatandaş Toplantısı…

2014-2023 İzmir Bölge Planı çalışmaları, İzmir sevenleri İzmir için düşünmeye ve aktif olarak harekete geçmeye yönlendiriyor.

İzmir Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde ilerleyen 2014 – 2023 İzmir Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen Vatandaş Toplantısı’nda İzmirin geleceğe dair projeksiyonu masaya yatırıldı.

İzmir’in 2014-2023 bölge planı hazırlıkları kapsamında İzmirli’nin kente ilişkin proje geliştirme ve karar verme süreçlerinde daha fazla söz sahibi olmasını sağlayacak Vatandaş Toplantısı’nda doğrudan vatandaşların hayal ettikleri İzmir’e dair düşünceleri ve beklentileri konuşuldu.

Rastsal yöntemle davet edilen İzmirlilerden yaklaşık 500’ünün katılımıyla İzmir Enternasyonal Fuarında gerçekleştirilen toplantıda kent ekonomisini güçlendirmek, yaşam kalitesini iyileştirmek, sosyal ve kültürel alt yapıyı güçlendirmek için yapılması gerekenlere ilişkin vatandaşların görüşleri değerlendirildi.

İZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can konuklara katılımlarından ötürü teşekkür ederek, 2014 – 2023 İzmir Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında konunun asıl muhattapları olan vatandaşların beklentilerini ön plana aldıklarını ve bu toplantıyı düzenlediklerini ifade etti.

İzmir halkının beklentilerini tam anlamıyla ortaya koymak ve ortak akıl çerçevesinde hareket etmek istediklerini vurgulayan Ergüder Can, 2023 yılında İzmir’i dünya kenti yapmak hedefinde olduklarını da söyledi.

Genel Sekreter Doç. Dr. Ergüder Can şunları söyledi : ‘Bu toplantıyla hem vatandaşın plan önceliklerine ilişkin görüşleri ve katkısı alınıyor hem de bölge planının geniş kesimlere tanıtılması sağlanıyor. 2014 – 2023 İzmir Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında ayrıca, planlama sürecine İzmirlilerin doğrudan katılımını sağlamak üzere bir de internet portalı oluşturuldu. İzmir Bölge Planlama Portalı (www.izmiriplanliyorum.org) süreçte dinamik katılımı sağlamak ve süreç hakkında İzmirlilere bilgilendirmeler yapmak amacıyla kullanılıyor’

Programın Moderatörü sosyolog ve iktisatçı Uğur Ersoy, İzmir halkının doğru projelerle karşılaştıklarında birlikte hareket ettiğini dile getirerek katılımdan olan memnuniyetini dile getirdi. Ersoy, İzmir’in gerek EXPO gerekse bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek İktisat Kongresiyle yoğun bir gündeme sahip olduğunu da belirterek vatandaş toplantısının da ayrı bir önem taşıdığını ifade etti.

Öncesinde moderatörlük eğitimine katılan üniversitelerden gönüllü öğrenciler her masada kolaylaştırıcı rol oynayarak masalarda gerçekleşen İzmir’in geleceğine dair beklentilerini raporladılar. Masalarda bulunan butonlarla kendilerine yöneltilen sorulara cevap veren katılımcılar, kente dair isteklerini toplu şekilde paylaştı.