İzmiri Planlıyorum

Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi Çalışması kapsamında gerçekleştirilen  Halk Çalıştayı 06 Kasım 2013 Tarihinde Karaburun’da, 08 Kasım 2013 tarihinde ise Urla’da yapıldı.

Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerini kapsayan Yarımada Stratejisi Çalışması kapsamında, varlıkların tespiti ve yarımadanın gelecek 10 yılına ilişkin yön belirleme ve konumlandırma aşamasında gerçekleştirilecek olan ilçe halk çalıştaylarından Karaburun halk çalıştayı 06 Kasım 2013 tarihinde Karaburun Belediye Salonu’nda, Urla halk çalıştayı ise 08 Kasım 2013 tarihinde Urla Eski Tamirhane Binası’nda geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Karaburun Halk Çalıştayına katılan 27 kişi, Urla Halk çalıştayına ise 71 kişi katılım sağladı. Her iki çalıştayda da Yenilik ve Girişimcilik, Çevre ve Enerji, Turizm, Kentleşme ve Altyapı ve Tarım olmak üzere 5 ana tema işlendi. Halk Çalıştaylarına kamu, STK ve özel sektör temsilcileri katılım sağladı.

Her iki çalıştayda da İZKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Sibel Ersin’in proje ile ilgili bilgiyi içeren açılış konuşmasının ardından  İYTE’den Yard. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu çalıştayın yöntemine ilişkin bilgi verdi.

 

Karaburun Halk Çalıştayında 4-8 kişiden oluşan masalarda yürütülen çalışmada, katılımcılar kendilerine altlık olarak verilen tematik varlık haritalarını girdi olarak kullanarak varlık-temelli kalkınma fikirlerini dile getirdi. Bu teknik çalışma, Yenilik ve Girişimcilik konusunda Yard. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu, Çevre ve Enerji konusunda Prof. Dr. Alper Baba, Turizm konusunda Dr. Nurdan Erdoğan, Kentleşme ve altyapı konusunda Dr. Zeynep Durmuş Arslan, Tarım konusunda Prof. Dr. Yusuf Kurucu moderatörlüğünde eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Urla Halk Çalıştayı’nda 10-12 kişiden oluşan masalarda yürütülen çalışmada, katılımcılar kendilerine altlık olarak verilen tematik varlık haritalarını girdi olarak kullanarak varlık-temelli kalkınma fikirlerini dile getirdi. Bu teknik çalışma, Yenilik ve Girişimcilik konusunda Yard. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu, Çevre ve Enerji konusunda Prof. Dr. Alper Baba ve Prof.Dr. Hüsnü Erkan, Turizm konusunda Dr. Nurdan Erdoğan, Kentleşme ve altyapı konusunda Doç. Dr. Semahat Özdemir ve Dr. Zeynep Durmuş Arslan, Tarım konusunda Ar.Gör. Özlem Yıldız  moderatörlüğünde eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Katılımcılar, birinci bölümde ilçenin değerli doğal varlıkları, ilçeyi diğer yerlerden ayıran önemli özellikleri, ilçenin yerel kültürel varlıkları, beşeri yapısı, ilçe ekonomisinin potansiyeli gibi konularda görüş verdi. Katılımcılar ikinci oturumda bu konuları ilçe tematik haritaları üzerinde etiketlemesi ardından, Çalıştay varlık temelli öneri ve stratejilerin geliştirilmesine yönelik oturumla sonlandı.

Proje kapsamında yapılacak olan Güzelbahçe Halk Çalıştayı 13 Kasım tarihinde, Çeşme Halk Çalıştayı ise 14 Kasım tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

 

Karaburun Halk Çalıştayı fotoğrafları için tıklayınız.

Urla Halk Çalıştayı fotoğrafları için tıklayınız.