İzmiri Planlıyorum

İZKA'dan İzmir'in Geleceğini  Planlamak İçin Güçbirliği Çağrısı

İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) 2014 -2023 İzmir Bölge Planlama Süreci Bilgilendirme Toplantısı'nda İzmir'in gelecekteki 10 yılında yapılması gerekenler konusu masaya yatırıldı.

Toplantıda İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç, İZKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Sibel Ersin ve Emin Çetin Haşar gerçekleştirdikleri sunumlarıyla yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

İESOB Toplantı salonunda gerçekleştilen bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, İzmir Bölge Planlama sürecinin sahiplenilmesinin çok önemli olduğunu belirterek kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin bu sürece katkı koyması gerektiğini söyledi.

İlklerin şehri İzmir'in Türkiye'ye örnek olacak  bir plan ortaya koyacağını ifade eden Ergüder Can, planın hazırlanması aşamasında mevcut durum analizlerinin yapıldığını ve elde edilen bilimsel verilere göre çalışmaların yürütüleceği bilgisini verdi.

“Bölge planı, ortak bir gelecek için ortak bir aklı temsil eder” diye konuşan İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç, planın İzmir halkı dahil kalkınma sürecinde söz sahibi olan tüm paydaşların fikir birliğinin bir ürünü olması gerektiğini vurguladı.

İZKA'nın rolünün, mevcut durum tespiti ile ilgili teknik analizleri yapmak ve yaptırmak, kolaylaştırıcılık ve koordinatörlük olduğuna dikkat eçeken Kıraç “Plan sürecinde vatandaşın,  tüm kurum kuruluşların katkı ve katılım sağlamalarına imkan veren mekanizmaları oluşturmak ve işletmeyi arzu ediyoruz. İzmir bölge planı yalnız İZKA'ya değil İzmir'e ait bir plandır. Bugüne kadar yapılan teknik analizler plan hedeflerinin oluşturulmasında gerekli altyapıyı sağlayacaktır. İzmir halkının nasıl bir kent hayal ettiği sorusu vizyonumuzu ve gideceğimiz yönü belirleyecektir.  Çeşitli toplantılarla her kesime İzmir'in geleceğine dair söz hakkı verilecektir” ifadelerini kullandı.

Bölge Planlama Süreci Expo 2020'yi destekleyecek...

2014 -2023 İzmir Bölge Planlama Süreci'nin EXPO 2020'yi destekler nitelikte olacağını vurgulayan  Cahit Kıraç, şöyle devam etti: “İzmir EXPO 2020 adaylığı İzmir için kalkınma hamlesi yaratacak önemli bir fırsattır. Bu süre boyunca milyonlarca ziyaretçi ülkelerin uluslararası organizasyonların ve şirketlerin  EXPO alanındaki pavyonlarını ziyaret etmekte EXPO bünyesinde düzenlenen sergi ve kültürel faaliyetlere katılmaktadır. 2023'e kadar 10 yıllık bir süre için yapılacak bölge planı ve EXPO gibi hangi uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabileceğimiz ile ilgili de öngörüler taşıyabilir. 2023 İzmir Bölge Planı vizyonunu birlikte belirlerken bu vizyona erişmek için sürdürülebilir kalkınma eşitlik ve sosyal içerme ile katılımcılık temel olacaktır. Yenilik girişimcilik ve kümelenme ise temel kalkınma araçlarımız olarak yer bulacaktır. İzmir'in kentsel pazarlaması ile ilgili olarak EXPO süreciyle hızlandırdığımız yeni plan döneminde de artarak devam edecektir”

İZKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Sibel Ersin'de Bölgesel planının hazırlık aşamasında analiz ve strateji geliştirme çalışmaları konusunda üniversitelerle işbirliği halinde olduklarını ve bu konuda projeye yön verebilecek detaylı bir veritabanı oluşturduklarını ifade etti.

Katkıda bulanabilmek için lütfen sisteme giriş yapınız.

Yapılan Katkılar

Katkınız kayda alındı. Yönetim onayından sonra yayınlancaktır.

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

×